Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna ma na celu poprawę wyglądu zębów. Można to osiągnąć poprzez zmianę ich kształtu czy koloru, zamykanie szpar między zębami, uzupełnienie braków zębowych, poprawę estetyki zębów martwych i przebarwionych.
Metody jakimi możemy osiągnąć oczekiwany efekt to wybielanie zębów, licówki, korony pełnoceramiczne. Także profesjonalne czyszczenie zębów (scaling, piaskowanie) przyczyni się do lepszego ich wyglądu. Piękne i zdrowe zęby to wyższa samoocena oraz większa pewność siebie w relacjach międzyludzkich.
Usuwanie kamienia nazębnego
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą zdrowego wyglądu zębów. W naszym gabinecie wykonujemy profesjonalne zabiegi higieniczne, które w znacznym stopniu zapewniają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej zarówno dorosłych jak i dzieci.
Scaling – profesjonalny zabieg, który polega na usunięciu kamienia nazębnego zarówno naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego oraz polerowaniu powierzchni zębów. Podczas zabiegu zostaje usunięty również osad, a zęby odzyskują dawny blask. Scaling powinien być wykonywany 2 razy w roku, a u pacjentów ze zmianami zapalnymi dziąseł 3 do 6 razy w roku.
Piaskowanie – polega na usunięciu uciążliwego osadu nazębnego za pomocą piaskarki stomatologicznej, która pod ciśnieniem czyści trudno dostępne miejsca, gdzie nie dociera ani szczoteczka ani skaler. Zabieg ten eliminuje np. trudny do usunięcia osad nikotynowy, ale także osad powstały przy piciu herbaty, kawy czy wina. Po zabiegu zęby są wyraźnie gładsze i jaśniejsze.
Scaling ultradźwiękowy czy piaskowanie są zabiegami całkowicie bezpiecznymi dla szkliwa zębów.
Lakowanie i lakierowanie
Fluoryzacja kontaktowa (lakierowanie):
Jest to zabieg polegający na pokryciu profesjonalnie oczyszczonych zębów lakierem lub żelem fluorowym – preparatem o wysokim stężeniu fluoru, który wnika w szkliwo, wzmacnia i chroni zęby przed bakteriami, które powodują próchnicę, ale także pomaga znosić nadwrażliwość zębów. Zabieg fluoryzacji należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku.
Lakowanie zębów:
Jest to zabieg profilaktyczny, stosowany głównie u dzieci i nastoletnich pacjentów. Polega na uszczelnieniu bruzd i szczelin w zębach zarówno mlecznych jak i stałych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że lakowanie powinno się przeprowadzić możliwie jak najszybciej po wyrżnięciu się zęba, zanim zacznie się w nim proces próchnicowy. Lakuje się głównie zęby przedtrzonowe i trzonowe. Zabieg jest całkowicie komfortowy i trwa od kilku do kilkunastu minut. Ząb trzeba wcześniej jedynie oczyścić specjalną szczoteczką, a po nałożeniu płynnego laku preparat utwardza się światłem lampy polimeryzacyjnej.
Leczenie nadwrażliwości zębów:
Niektóre zęby wykazują wzmożoną wrażliwość na ciepło/zimno a także na czynniki chemiczne np. kwasy zawarte w owocach czy warzywach. Stosowanie specjalnych past odwrażliwiających nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. W naszym gabinecie stosujemy profesjonalne metody redukujące nadwrażliwość zębów, takie jak pokrywanie powierzchni szkliwa specjalnym lakierem izolującym, który po utwardzeniu lampą polimeryzacyjną znacznie zmniejsza dolegliwości. Zabieg niekiedy wymaga powtórzeń. Czasami jednak jedyną metodą uzyskania pożądanego efektu ustąpienia objawów bólowych jest pokrycie szyjki zęba kompozytem
Wybielanie zębów
Wybielanie zębów:
Metody nowoczesnego wybielania zębów, które oferujemy Państwu w gabinecie Den-Med dobieramy indywidualnie do potrzeb pacjenta. Pozwalają one na osiągnięcie pięknego i białego uśmiechu i cieszenie się nim przez długi czas.
Wybielanie podczas jednej wizyty:
Znakomita większość z nas oczekuje by efekt wybielania był trwały i widoczny. Jedną z najnowocześniejszych metod uzyskania olśniewającego uśmiechu, którą stosujemy w naszym gabinecie jest system z użyciem profesjonalnej lampy Whitedent. Lampa ta aktywuje nałożony na zęby żel wybielający. Preparat stosowany w tej metodzie jest wysoce skuteczny, nieszkodliwy dla zębów oraz całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Zęby można wybielić nawet o kilka odcieni, a efekt w zależności od stylu życia, diety i przyjmowanych lekarstw, może być widoczny nawet przez kilka lat. Przed wybielaniem konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego i osadu. Zabieg trwa ok. 1-1.5 godz.
Wybielanie nakładkowe(w domu):
Wybielanie z zastosowaniem nakładek jest sposobem na stopniowe uzyskanie wymarzonego uśmiechu. Jest to proces stosunkowo długi w porównaniu z wybielaniem zębów w gabinecie stomatologicznym, bo efekt widoczny jest najwcześniej po kilku/kilkunastu dniach. Wymaga on od pacjentów dużej sumienności w działaniu i samokontroli. Pacjent otrzymuje indywidualne nakładki wykonane z przezroczystego tworzywa oraz środek wybielający, o odpowiednim stężeniu. Nakładki napełnia się żelem wybielającym i zakłada na noc na zęby. Rano myjemy zęby oraz nakładki, usuwając dokładnie resztki żelu.
Wybielanie pojedynczego zęba ( martwego):
Zabieg polega na wprowadzeniu do wnętrza komory zęba materiału wybielającego i zabezpieczeniu go szczelnym opatrunkiem. Po osiągnięciu oczekiwanego efektu opatrunek zamienia się na wypełnienie ostateczne. Ilość powtórzeń zabiegu jest zależna od stopnia przebarwienia zęba, jednak często wystarcza 1 do 3 wizyt.
Wskazania po wybielaniu:
Obowiązkiem pacjenta jest stosowanie po wybielaniu tzw. białej diety, a więc unikanie spożywania pokarmów i płynów silnie zabarwionych ( kawa, herbata, czerwone wino, ciemne soki owocowe, buraki, jagody i inne ciemne owoce i warzywa). Przy wybielaniu nakładkowym białą dietę należy stosować przez cały okres wybielania, natomiast w przypadku wybielania na jednej wizycie w gabinecie – biała dieta obowiązuje nas przez tydzień po zabiegu. Wybielaniu zębów może się poddać każdy po ukończeniu 16 roku życia – jest to dolna granica wieku podawana przez producentów materiałów wybielających. Związane jest to z osiągnięciem dojrzałości zębów poddawanych wybielaniu.