w godz. 14.00-20.00: 22 822 19 99 w godz. 9.00-14.00: 669 54 65 75
Godziny otwarcia: Pon. - Pt.: 9.00 - 20.00

Protetyka

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną medycyny zajmującą się uzupełnianiem braków w uzębieniu, przywracaniem uszkodzonych lub utraconych funkcji narządu żucia. Ma na celu także poprawę wyglądu estetycznego twarzy oraz przynosi korzystny wpływ na samopoczucie a tym samym na zdrowie psychiczne pacjenta.

W naszym gabinecie wykonujemy protezy stałe i ruchome.

Protezy stałe – na stałe mocowane w jamie ustnej za pomocą różnego rodzaju cementów: np. korony porcelanowe, mosty

Protezy ruchome – wyjmowane: protezy szkieletowe, protezy osiadające całkowite i częściowe.

Korony, mosty porcelanowe

Korona porcelanowa

Jest to cementowane na stałe uzupełnienie protetyczne, pozwalające odbudować kształt i funkcję zniszczonego zęba nawet wtedy, gdy nie jest już możliwa standardowa odbudowa zęba za pomocą wypełnienia. Wskazaniem do okoronowania zęba jest duże zniszczenie tkanek zęba, stan po leczeniu kanałowym oraz niezadowalający wygląd estetyczny zęba.

Most porcelanowy

Za pomocą mostów protetycznych uzupełnia się brak jednego lub kilku zębów. Most jest cementowany na własnych zębach filarowych pacjenta (wcześniej odpowiednio oszlifowanych), odtwarza brakujące zęby zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym. Alternatywą dla stosowania mostów protetycznych jest odtworzenie brakującego zęba za pomocą korony na implancie. W tym rozwiązaniu nie ma potrzeby szlifowania – sąsiadujących z brakiem w uzębieniu – zębów pacjenta.

Wkłady koronowo – korzeniowe

Wkład koronowo – korzeniowy, zwany potocznie przez pacjentów sztyftem, jest to uzupełnienie protetyczne, które stanowi podbudowę pod koronę protetyczną.
Wkłady koronowo – korzeniowe mocuje się za pomocą cementu. Umieszcza się je wyłącznie w zębach martwych, przeleczonych wcześniej kanałowo.
Wkłady stosuje się w zębach, których korona jest bardzo zniszczona przez próchnicę lub uległa złamaniu, jednakże korzeń jest prawidłowo przeleczony, ma odpowiednią długość i zapewnia prawidłowe umocowanie wkładu, a w dalszym postępowaniu wykonanie na tym wkładzie korony protetycznej.
Wkłady wykonujemy głównie ze stopów metali lub z włókna szklanego.

Protezy szkieletowe

Proteza szkieletowa jest to ruchome (wyjmowane) uzupełnienie protetyczne o znacznie zredukowanej płycie. Siły żucia przenoszą się na podłoże kostne w sposób fizjologiczny, jaki ma miejsce w uzębieniu naturalnym. Następuje to poprzez podparcie protezy na zębach filarowych. Im więcej zębów tym lepsze warunki dla umocowania protezy i ograniczenia jej płyty. Elementami utrzymującymi protezę szkieletową na podłożu są najczęściej metalowe klamry, ale też różnego rodzaju zamki i zasuwy czy korony teleskopowe.

Protezy osiadające

Proteza częściowa osiadająca to ruchome (wyjmowane) uzupełnienie protetyczne, odbudowujące utracone częściowo zęby. Składa się z płyty akrylowej, w której są osadzone sztuczne zęby oraz metalowych klamer, które utrzymują protezę na zębach. Siły żucia przenoszone są poprzez błonę śluzową i okostną na kość.
Proteza całkowita osiadająca jest to uzupełnienie, które w przypadku braku wszystkich zębów, odbudowuje utraconą czynność żucia, poprawia wymowę i przywraca zadowalający wygląd estetyczny.

Ekspresowa naprawa protez

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, naprawiamy protezę bezpośrednio podczas trwania wizyty.

Czasami jednak do naprawy potrzebne jest pobranie u pacjenta wycisku i oddanie go wraz z protezą do pracowni protetycznej. Wtedy najczęściej praca jest do odbioru następnego dnia.

Naprawiamy uszkodzone protezy akrylowe i szkieletowe:

  • sklejanie pękniętej protezy
  • dostawianie zębów do istniejących protez
  • dostawianie klamer do istniejących protez.